Go to Marriott.com
Orange  
Genel Bilgiler
Rezervasyonlar
Menüler
Medya & Haberler
Özel Promosyonlar
Özel Etkinlikler
49 East Lounge
Örnek Menüler


BAKLAVA HAMURUNA SARILMIŞ LEVREK (1 porsiyon)

Malzemeler:
1 adet levrek balığı fileto, 2 adet kuru soğan, 50 gr beyaz balık, 50 gr krema, 4 yaprak baklava hamuru, 20 gr tereyağı, 70 gr kestane mantarı, ½ bağ roka, 1 gr safran, 1 adet patates, 2 cl sızma zeytinyağı, 1gr deniz tuzu, 2 adet tane karabiber, yeteri kadar tuz ve beyaz toz biber. Bütün malzemeyi karıştırıp 5 dakika kadar yoğurun.Yumuşak bir hamur olucak, lastiklenmemesine dikkat edin. Merdane yardımı ile yaklaşık 0.5 mm kadar açın. Mermer yüzeye ya da tahta bir masaya nişastalıyarak koyun.

Baklava hamuru
  • 100 gr un
  • 1 adet yumurta
  • 4 gr su
  • 1 gr tuz
Hazırlanışı:
Levrek balığı filetosunu temizleyip tavada alt üst ederek az pişirip soğutun. Beyaz balık eti ve kremayı birlikte robotta çekip balık macunu elde edin. Kuru soğanları piyazlık doğrayıp zeytinyağı ile tavada sote edin ve soğutun. Baklava hamurunu tezgaha yayın, önce balık macunu sürüp ardından levrek balığı filetosunu koyun. Filetonun üzerine soğan sotesini koyun, tekrar balık macunu sürüp baklava hamuru ile kaplayın. 180 derecelik fırında 12 dakika pişirip, aşağıda yazılı olan garnitürlerle servis edin. Tavada krema ve safran kaynatıp süzün. Roka yapraklarını ayıklayıp zeytinyağı ile marine edin. Patatesi küp küp doğrayın, önce haşlayın sonra sote edin. Kestane mantarını sote edip krema ile karıştırın. Sızma zeytinyağını tane karabiber ve deniz tuzu ile birlikte karıştırın.


English Version
© 1996 - 2010 Marriott International, Inc. All rights reserved. Marriott proprietary information. Kullanim Sartlari | Gizlilik Politikasi